Jakie atesty muszą mieć opakowania foliowe?
Sprzedaż wielu produktów wymaga wykorzystania odpowiedniego opakowania, które pozwoli na skuteczne zabezpieczenie zawartości przed wpływem czynników zewnętrznych, a jednocześnie ochroni ją przed utratą właściwości czy rozsypaniem się bądź rozlaniem. Jednym z rozwiązań, które są używane najczęściej, jest stosowanie rozmaitych typów opakowań foliowych. Dzięki własnościom tworzyw sztucznych, z których powstają, nadają się one również tam, gdzie konieczne jest zagwarantowanie braku wpływu na istotne cechy towaru, takie jak skład chemiczny oraz uchronienie przed przenikaniem jakichkolwiek ciał obcych. W przypadku pakowania żywności jakość i bezpieczeństwo opakowań muszą być potwierdzone specjalnym atestem wystawianym dla znajdującego zastosowanie w procesie produkcji materiału. Przekonajmy się, jakie dokumenty wchodzą tu w grę i które z opakowań uzyskują potrzebny certyfikat.
Z jakich opakowań foliowych korzysta się przy pakowaniu żywności?
Korzystanie z opakowań foliowych przy pakowaniu żywności jest dziś powszechną praktyką. Najczęściej korzysta się w tym celu z różnych typów folii, w którą wyroby przeznaczone do spożycia mogą być zapakowane automatycznie, np. przez zawijanie lub zgrzewanie z pojemnikiem zrobionym z innego typu tworzywa, a także ręcznie. Niezwykle popularne są wszelkiego rodzaju woreczki albo torebki, których używa się m.in. do pieczywa i wyrobów cukierniczych, warzyw i owoców, a także wędlin, nabiału – zwłaszcza serów – oraz wyrobów oferowanych luzem od kiszonek po dania gotowe i wyroby garmażeryjne. Nierzadko stosowana jest też folia dostępna w arkuszach albo pobierana podczas pakowania bezpośrednio z rolki.
Jaki certyfikat jest potrzebny dla folii używanej do pakowania żywności?
Folia, która ma być przeznaczona do pakowania żywności, powinna mieć certyfikat wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Wystawiane „Świadectwa jakości zdrowotnej” dla konkretnego materiału albo produktu są potwierdzeniem, że ich stosowanie nie ma negatywnego wpływu na organizm osoby, która będzie z niego korzystała.